Forum 3miejska akwarystyka Strona Główna 3miejska akwarystyka
akwaryści i ich małe światy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Biotopy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum 3miejska akwarystyka Strona Główna -> Nasze doświadczenia hodowlane i sposoby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
@rti




Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw 17:58, 22 Wrz 2005    Temat postu: Biotopy

CZARNE WODY

Kwaśne niczym ocet, ciemne, prawie całkowicie pozbawione życia wody wydają się jednym z najmniej przyjaznych miejsc. Są jednak domem dla wielu gatunków ryb, które mimo tak niesprzyjających warunków żyją, rozmnażają się i ewoluują. Czarne wody Ameryki Południowej to jeden z najciekawszych biotopów. Choć najtrudniej odtworzyć go w domowym akwarium, żyjące w nim stworzenia bardzo często można kupić w sklepie akwarystycznym.

Wody Ameryki Południowej możemy podzielić na dwa sposoby: ze względu na położenie geograficzne oraz według typów. Poszczególne strefy kontynentu są od siebie oddzielone niewidzialnymi na pierwszy rzut oka granicami. Na przykład Andy wydzielają dość niewielką strefę zachodnią kontynentu, nie połączoną w żaden sposób z częścią wschodnią. Granice wyznaczają też dorzecza Amazonki oraz innych, mniejszych rzek. Wody tych akwenów nie są ze sobą połączone, choć w czasie pory deszczowej czasem mieszają się (w czasie powodzi).

Ameryka Południowa jest kontynentem bardzo rozciągniętym z północy na południe, o zróżnicowanym ukształtowaniu powierzchni. Między akwenami występują ogromne różnice temperatur. Na południu kontynentu nie spotkamy żadnych ryb akwariowych - wody są zbyt zimne, by żyjące w nich ryby nadawały się do racjonalnej domowej hodowli. Nieco bardziej na północ występuje strefa subtropikalna z bardzo dużymi różnicami temperatur między latem a zimą. Z tej strefy pochodzi niewiele gatunków ryb hodowanych w akwariach. Aby utrzymać je przy życiu, trzeba obniżać temperaturę do około 10^oC przez kilka miesięcy.

Najbardziej życiodajną strefą jest środek i północ kontynentu, przede wszystkim ogromne dorzecze Amazonki. Stamtąd pochodzi większość południowoamerykańskich ryb trzymanych w akwariach.

Woda wodzie nierówna
Dla akwarystów znacznie mniejsze znaczenie ma rejon strefy tropikalnej, z jakiego pochodzi hodowana ryba. Ważniejszy jest typ wód, w jakich występuje - co, paradoksalnie, wcale nie zależy od położenia geograficznego. W Ameryce Południowej występują trzy typy wód, które reprezentują trzy zupełnie inne biotopy (choć wiele ryb występuje w więcej niż jednym). Ryby z wód takiego samego typu można zazwyczaj trzymać razem w akwarium.

Wody przejrzyste (clearwater) - to zazwyczaj mniejsze rzeki i strumienie o podłożu skalnym. Odczyn mają bliski obojętnego, twardość stosunkowo niewielką. W wodach tych występuje bogate życie zarówno roślinne, jak i zwierzęce.

Wody białe (whitewater) - to mętne rzeki i strumienie, w których występuje ogromna ilość mułu wypłukanego ze skał w górnym ich biegu. Parametry chemiczne mają podobne jak wody przejrzyste, lecz ponieważ do głębszych stref dociera mniejsza ilość światła, nie są aż tak bogate w organizmy zwierzęce i roślinne.

Trzeci, chyba najciekawszy typ wód w Ameryce Południowej - to wody czarne (blackwater).

Życie w piekle
Czarne wody Ameryki Południowej mają kolor herbaty, są bardzo przejrzyste (widoczność do 3 metrów), bardzo kwaśne do umiarkowanych (pH między 3,5 a 6) i wyjątkowo miękkie. Zawartość związków chemicznych jest śladowa. Można powiedzieć, że są prawie sterylne. Sporadycznie występują w nich rośliny i zwierzęta niższe (glony, pierwotniaki), co pociąga za sobą brak pokarmu dla skąposzczetów, skorupiaków i larw owadów. W czarnej wodzie nie znajdziemy prawie żadnych roślin wodnych, którym do życia niezbędne jest światło (mimo że woda jest przejrzysta, ze względu na jej kolor pewne zakresy widma świetlnego nie docierają do większych głębokości) i które źle znoszą tak kwaśne środowisko.

Otoczenie czarnych wód jest równie ubogie jak ich wnętrze. Tylko nieliczne gatunki roślin mogą przeżyć w mocno zakwaszonej glebie. Warunki wodne uniemożliwiają owadom rozmnażanie, w okolicach czarnych wód żyje więc znacznie mniej gatunków insektów niż w innych partiach lasów deszczowych. Niewielka liczba roślin i owadów oraz ryb powoduje, że także populacja zwierząt wyższych na lądzie jest znacznie uboższa. Wody czarne są więc swoistą pustynią na życiodajnym lądzie Ameryki Południowej.

Kolor i skład chemiczny wody wynika z braku podatnych na wypłukanie substancji mineralnych w skałach występujących w górnym biegu oraz odkładania się w wodzie ogromnych ilości substancji organicznych. Są to przede wszystkim liście oraz owoce spadające z drzew i spłukiwane podczas pory deszczowej. Gniją one i wydzielają garbniki oraz kwasy humusowe - substancje, które mocno zakwaszają i zabarwiają wodę na brązowo. Dno zbiorników wodnych jest zazwyczaj piaszczyste, ale pokryte grubą (20-30 cm) warstwą gnijących cząstek roślinnych. W wodzie występuje mnóstwo zbutwiałego drewna. Nie znajdziemy tu prawie żadnych skał ani kamieni.

Do biotopu czarnych wód zaliczane są zarówno zbiorniki bieżące, jak i stojące. Pierwsze z wymienionych to zazwyczaj wolno płynące rzeki. Zaliczają się do nich np. Rio Negro, Rio Cururu, Rio Arapiuns, Rio Tefé oraz ich dopływy. Czarne wody występują także w zatokach i niewielkich bajorach otoczonych dżunglą.

Nie ma tego złego...
W czarnych wodach trudno przeżyć jakimkolwiek organizmom, także rybom. Te jednak znalazły sposoby na skuteczne odżywianie się, potrafiły też wykorzystać sterylność wód. Brak pierwotniaków znacznie redukuje możliwość zapadnięcia na różne choroby. Korzenie i zgniłe liście stanowią doskonałe kryjówki przed drapieżnikami. Niektóre ryby żyją nawet w warstwie zgniłych części roślin pokrywających dno zbiorników wodnych!

Brak pierwotniaków, larw owadów i innych organizmów wodnych nie oznacza, że ryby nie mają pożywienia. Spadające do wody liście, owoce i nasiona, owady latające i inne, mniejsze ryby to doskonałe źródło pokarmu. Ponieważ w czarnych wodach występuje zazwyczaj ogromna różnica poziomu wody między porą deszczową a suchą, zalewane są części drzew, które niektórym rybom służą za karmę. Inne ryby nauczyły się wyskakiwać na kilka metrów z wody, by porywać owady i małe zwierzęta.

Najtrudniejszy okres dla ryb to pora sucha. W wodach płynących piaszczyste dno jest odkrywane, a liście wypłukiwane. Brakuje kryjówek. Do wody spada niewiele liści i owoców, a drzewa są wysoko nad powierzchnią. Ryby dostosowały się do tych warunków na różne sposoby. Dla prawie wszystkich typowym zachowaniem jest podchodzenie do tarła od razu po nadejściu pory deszczowej, która wróży dopływ pokarmu dla potomstwa.

Mieszkańcy czarnych wód
W czarnych wodach znajdziemy różne ryby hodowane w akwariach. Występują tu gatunki zarówno bardzo małe, jak i bardzo duże. Większość z nich należy do dwóch rodzin: kąsaczowatych i pielęgnicowatych.

Występujące w czarnych wodach ryby kąsaczowate to zazwyczaj niewielkie, bardzo kolorowe gatunki stadne. Przykładem są neony - zarówno neon Innesa (Paracheirodon innesi), jak i neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) pochodzą z typowych czarnych wód. Najczęściej zamieszkują niewielkie strumienie. Czasem występują także w wodach przejrzystych (clearwater). Uważa się, że jaskrawe kolory ryb kąsaczowatych z czarnych wód pomagają im rozpoznać inne osobniki ze swojego gatunku.

W nieprzyjaznych wodach żyje też wiele gatunków pielęgnic, w tym jedne z najpopularniejszych hodowanych w akwariach. Większość gatunków z rodzaju Apistogramma (pielęgniczki) pochodzi właśnie z tego biotopu (np. Apistogramma agassizi). Znalazły w nim dom także m.in. paletki, skalary, pielęgniczki Ramireza i pielęgnice skośnopręgie. Nieco mniej popularne w Polsce są żyjące w czarnych wodach uaru (Uaru amphiacanthoides), pielęgnice szczupakowate z rodzaju Crenicichla oraz przepiękny ziemiojad Satanoperca daemon.

Biotop czarnych wód jest też domem dla wielu innych fascynujących gatunków ryb. Przykładem może być ogromna arrowana (Osteoglossum bicirrhosum) czy płaszczki słodkowodne (np. Potamotrygon motoro). Można je zobaczyć np. w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym.

Nie tylko w Ameryce
Czarne wody występują nie tylko w Ameryce Południowej. Znanym przedstawicielem ryb zamieszkujących ten biotop w Azji jest razbora klinowa. W podobnych wodach w Afryce żyją niektóre barwniaki. Ryby te zazwyczaj można łączyć ze sobą w akwarium.

Choć ryby czarnych wód dostosowały się do trudnych warunków, nie oznacza to, że łatwo je hodować. W akwarium stają się wrażliwe na choroby, źle tolerują substancje azotowe. Aby mogły się rozmnażać, trzeba odtworzyć naturalny skład wody - jaja wielu z nich nie rozwijają się w wodzie bogatej w substancje mineralne oraz drobnoustroje. Z tych powodów duża część omawianych gatunków uznawana jest za ryby trudne, przeznaczone dla specjalistów. Ze względu na problemy z ich rozmnażaniem, masowo importowane są ze środowiska naturalnego. Rocznie łapanych jest 30-40 milionów ryb! Import neona czerwonego stanowi 80% importu ryb z Ameryki Południowej. Doprowadziło to do wyczerpania populacji tej ryby w części biegu Rio Negro. To przykład mrocznej strony naszej pasji...

Jak przygotować akwarium dla ryb z czarnych wód?
W akwarium dla ryb z czarnych wód powinniśmy odtworzyć warunki naturalne - tak pod względem składu wody, jak i dekoracji. Odpowiedni skład wody możemy osiągnąć jedynie dzięki stosowaniu wody destylowanej lub pochodzącej z filtra odwróconej osmozy. Warto też używać stale sterylizatora (lampy) UV, aby usuwać z wody mikroorganizmy.

Zakwaszenie wody i dużą ilość garbników najlepiej uzyskać metodami naturalnymi. Dodajemy do wody bardzo duże ilości torfu akwarystycznego, dolewamy specjalne preparaty garbnikowe (np. Tetra ToruMin czy Zoolek Biotorfin). Możemy stosować także wysuszone szyszki olchowe.

Dno akwarium powinno być piaszczyste. Możemy na nim umieścić włóknisty torf lub liście dębu. Wiele ryb (np. neony) czuje się znacznie lepiej w akwarium z ciemnym dnem. Nie należy wkładać do akwarium żadnych kamieni (nie występują w środowisku naturalnym), warto natomiast umieścić bardzo duże ilości zbutwiałego drewna, które można kupić w sklepach akwarystycznych lub zdobyć samodzielnie na torfowiskach (patrz: artykuł "Korzeń korzeniowi nierówny^ w pierwszym numerze "Magazynu Akwarium^). Drewno pomoże uzyskać odpowiedni skład chemiczny wody i będzie stanowiło kryjówkę dla wielu gatunków ryb.

W zbiorniku dla ryb z czarnych wód nie umieszczamy żadnych roślin zakorzenionych, można jednak dodać rośliny pływające (np. występujący w naturze hiacynt wodny - Eichhornia crassipes, E. azurea, lub piscji - Pistia stratiotes). Woda powinna mieć brązowy kolor, bardzo słabe oświetlenie i niewielki prąd - lepiej stosować kilka mniejszych filtrów niż jeden duży.

Dobrze urządzony zbiornik biotopowy oddający czarne wody Ameryki Południowej może być bardzo atrakcyjny, mimo pozornie niewielkiej wartości estetycznej (brak roślin, słabe oświetlenie). Duża liczba korzeni i ciemna woda nadają akwarium swoisty klimat - jakbyśmy mieli w domu fragment tropikalnej dżungli. Bardzo ładnie wygląda akwarium, wokół którego postawimy wiele doniczek z roślinami lądowymi. Korzenie niektórych, lubiących kwaśną wodę, mogą być zanurzone w zbiorniku. Będą one stanowić dodatkowy filtr biologiczny.




Przykładowy skład chemiczny czarnych wód Ameryki Południowej*

Bagnisty staw na wyspie w Arquipélago das Anavilhanas (Rio Negro) Strumień na wschód od Jenaro Herrera (Depto. Loreto, Peru) Rio Cuieiras, dopływ Rio Ne­gro (Brazylia)
pH: 4,3 5,5 4,3
TwO [dGH] <1 <1 <1
TwW [dKH] <1 <1 <1
Przewodność: [&micro;S/cm] 10 3 10
Głębokość: [m] <1 <1 >2
Prąd wody: brak powolny ledwo wyczuwalny
Temperatura wody: [&ordm;C] 28 27,5 26
Temperatura powietrza: [&ordm;C] 26 32 23

* - Źródło: W. Staeck, H. Linke - "American Cichlids II - Large Cichlids", Tetra-Verlag 1985

Ciekawostki

- Arrowana (Osteoglossum bicirrhosum) wyskakuje z wody na wysokość półtora metra, by łapać owady i małe zwierzęta. Potrafi polować nawet na... małpy, dlatego tubylcy nazywają ją "małpią rybą^.

- Niektóre ryby z rodzaju Apistogramma oraz młode Crenicichla żyją w kilkunastocentymetrowej warstwie gnijących liści na dnie zbiorników. W razie niebezpieczeństwa chętnie chowają się pod nimi.

- Niektóre gatunki (np. paletki, dyskowce i uaru) radzą sobie z niedoborami pokarmu dla narybku, żywiąc go własną, specjalnie wytwarzaną wydzieliną skórną.

- Różnica poziomu czarnych wód Amazonii między porą suchą i deszczową dochodzi do 8 metrów. Tylko nieliczne gatunki drzew wytrzymują kilka miesięcy bez dostępu tlenu do korzeni.

- Niektóre gatunki drzew z lasów występujących wokół czarnych wód wykorzystują ryby do pomocy w rozmnażaniu. Ich nasiona mogą wykiełkować dopiero wtedy, kiedy przejdą przez przewód pokarmowy ryby.

- Jeden z najbardziej znanych badaczy ryb z Ameryki Południowej, Horst Linke, był w 1999 roku aresztowany przez policję brazylijską za nielegalny połów ryb.




Źródła Rio Negro leżą w kolumbijskim bagnie wśród gaju palmowego. Jest to największa rzeka świata, której wody zaliczane są do czarnych. W dorzeczu Rio Negro znajdziemy mnóstwo biotopów czarnych wód, od bagien do jezior i rzek. Chociaż są ubogie w substancje odżywcze i pozbawione związków mineralnych, zamieszkuje je bardzo wiele popularnych ryb akwariowych - od paletek, przez sumy, do ryb kąsaczowatych.

Łapanie ryb w wodach Rio Negro to niezapomniane przeżycie. Woda jest niesamowicie miękka (w dotyku prawie jak mydło) i idealnie przejrzysta. Gdy brnie się przez nią w cieniu drzew, zawsze widać, co czai się pod nogami. Najbardziej niesamowity jest jej kolor - dosłownie czarny. Idealnie odbijają się w niej otaczające drzewa. Patrząc z daleka, trudno odróżnić, co jest odbiciem.

Czarne wody znajdziemy na całym świecie - zarówno na torfowiskach Afryki Wschodniej, jak i w strumieniach na wenezuelskich wyżynach. Dziś jednak są, podobnie jak wiele innych cudów natury, zagrożone działalnością człowieka. Projekty hydroelektryczne, rolnictwo, wycinanie lasów, erozja, górnictwo i zanieczyszczenia wpływają negatywnie na życie w czarnych wodach. Każdy akwarysta powinien zdawać sobie sprawę, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego, aby mogły się nim cieszyć następne pokolenia.

Rhett Butler to podróżnik, akwarysta, fotograf, badacz lasów deszczowych. Autor witryny internetowej [link widoczny dla zalogowanych] i książki "A Place Out of Time".

[/b]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
@rti




Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią 9:55, 23 Wrz 2005    Temat postu:

MALAWI

Podstawowe wymagania dla ryb z jeziora Malawi (Niasa):

-parametry wody (wg. H.J. Mayland)
miękka: TwO 3-4'N, TwW 5-7'N
zasadowa: pH 7,9-8,7
temperatura: 24-34'C
przewodność: 200-260 uS

-minimalna wielkość zbiornika dla jednej pary/rodziny:
od 100 l dla Labidochromis caeruleus
od 150 l dla innych Labidochromis, niektórych Pseudotropheus i Melanochromis
od 200-250 l do 600-800 l dla innych pyszczaków, Aulonocar i większych gatunków
-zbiornik powinien być jak najdłuższy, wysokość jest mniej istotna

-wystrój:
jak najwięcej skalnych kryjówek
stabilnie zbudowane groty z kamieni (np. wapienia) - najlepiej sklejone silikonem akwarystycznym
niezbyt dużo roślin, dobrze umocowanych między skałami lub w doniczkach

Aby utrzymać wysokie pH można umieścić wapienie (również w filtrze). Istnieją też na rynku specjalne środki do korygowania tych parametrów. Raczej nie umieszczać korzeni. Można stosować muszle.
Zwiększyć przewodność wody można dodając soli (niejodowanej).

Konieczna jest dobra fitracja, zwłaszcza bilogiczna. Ze względu na wysokie pH wzrasta stopień toksyczności amoniaku i azotynów, dlatego nie można dopuścić do ich powstawania.

Parametry wody podane powyżej panują w ich naturze. W akwariach ryby te najczęściej wytrzymują większą twardość wody, jednak nie wolno dopuścić, aby pH spadało poniżej 7.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BAba




Dołączył: 19 Wrz 2005
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią 23:15, 23 Wrz 2005    Temat postu: poprawka

taka "mała" poprawka....
Jeśli chodzi o temperature to jest przesadzona troche. 23-28st C (Ad Konings - mysle ze wiarygodniejsze źródło ;) ) to jest optymalna temperatura. Powyzej 30st pyski zaczynaja byc plochliwe i zle znosza dluzsze utrzymywanie takiej temp. 32st jest w stanie zabić pielegnice z Malawi.
a co do wielkości akwarium.... Pielegnice z Malawi trzyma sie w układach haremowych czyli samiec + 3-4samice! One nie tworza par! Minimalna wielkość akwarium to 80cm dlugości i TYLKO dla jednego gatunku (i to spokojnego!!! czyli labidochromis Caeruleus "Yellow" , Pseudotropheus Saulosi , Iodotropheus sprengerae) reszta gatunków może mieszkać w akwariach 100cm i wiecej.... im większe tym lepsze!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
@rti




Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią 23:29, 23 Wrz 2005    Temat postu:

Baba, malawi nie jest moja specjalnoscia. tekst jest wiesz skad a ja tylko go wkleilem. osoba ktora go napisala wydaje sie byc obeznana w temacie wiec tylko poprosilem o zgode na wykorzystanie i nawet nie sprawdzalem czy sa jakies bledy :/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum 3miejska akwarystyka Strona Główna -> Nasze doświadczenia hodowlane i sposoby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin